Merkez Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 07:30 - 19:30

Cumartesi:

Telefon: 0 (324) 326 20 14

Marina Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 10:00 - 22:00

Cumartesi: 10:00 - 22:00

Pazar: 10:00 - 22:00

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar ?

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar ?

Çikolata

Çikolata tarihi, 2000 yıl önce kakao ağacının lezzetli gizeminin keşfedildiği Güney Amerika’nın tropikal yağmur ormanlarına kadar uzanır. Maya ve Aztek medeniyetlerinin çikolata tükettiği bilinir. Aztek İmparatorluğu, vatandaşlarından ve fethettikleri yerlerdeki halklardan vergileri çikolatadan yapılmış paralarla ödemelerini istiyordu. Günümüzdeyse çikolata, dünyanın en uzak bölgelerinde bile yiyecek olarak bolca tüketilmektedir.

Çikolata Lekesi

Çikolata sevmeyen bir çocuğa ya da yetişkine rastlamak neredeyse imkansızdır. Özellikle de, çikolata ve çocuklar birbirine çok yakışır. Birlikte muhteşem bir tablo oluştururlar. Fakat, çikolata ve çocuklarla beraber korkulu mini felaketler de meydana gelir: Çikolata Lekeleri.

Çikolata lekesini çıkarmak kesinlikle kolay bir iş değildir. Erime sıcaklığı düşük olduğundan, kakao yağı ile sütteki protein ve karbonhidratlar kalıcı lekeler bırakabilir. Neyse ki, çikolata lekesi çıkarılır iken etkili olabilen yöntemler vardır.

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar ?

Çıkarılması zor olan her lekede olduğu gibi, çikolata lekesi için de yalnız güvenilir kaynaklardan elde ettiğiniz leke çıkarma yöntemlerini uygulamanız son derece önemlidir. Yanlış uygulamalar, çikolata lekesini çıkarılması imkansız bir leke haline getirirse, sevdiğiniz eşyalara erkenden veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca, çikolata lekesi çıkarmaya çalışmadan önce leke olan giysideki, kumaştaki veya halıdaki talimatları okumanız daha doğru uygulamalar yapmanızı sağlayacaktır.

Çikolata lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap olabilecek bazı yöntemler:

Giysideki Çikolata Lekesi

7 yaşındaki çocuktan, 70 yaşındaki büyükbabaya kadar herkes çikolata sever. Bu yüzden, hemen hemen bütün giysilerin başına gelen lekelerden biri de çikolata lekesidir. Çocuklar, genellikle giysilerini çikolata lekesi yaparlar ve annelere de bu zorlu lekeyi çıkarmak düşer. Çikolata lekesi nasıl çıkar sorusunun sihirli formül içeren bir cevabı yoktur, fakat doğru leke çıkarma yöntemleri uygulanırsa çikolata lekesi büyük oranda sorun olmaktan çıkarılabilir.

Giysideki Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Aşağıda yer alan çikolata lekesi nasıl çıkar püf noktalarını, yıkanabilen kumaşlardaki çikolata lekeleri için denemeden önce, giyside bulunan bakım etiketlerini dikkatlice incelemenizi tavsiye ederiz. Bu önemlidir, çünkü çikolata lekesi çıkarılır iken yanlış işlem yapmanızın önüne geçebilir. Eğer, çikolata lekesi olan giysi, yalnız kuru temizleme yapılabiliyorsa ya da yapılacak işlemden kuşku duyuyorsanız leke çıkarma konusunda profesyonel hizmet için size en yakın Figaro Kuru Temizleme’ye gidebilir veya Yeşilköy Kuru Temizleme’den adrese servis hizmeti alabilirsiniz.

    Giysiniz çikolata lekesi olduğunda yapılacak ilk şey, kurumasını sağlamaktır. Eğer çikolata kurumadan çıkarmaya çalışırsanız, lekeyi daha geniş alanlara dağıtabilirsiniz. Bu yüzden, çikolata lekesini çıkarmaya çalışmadan önce, çikolatanın kurumasını beklemeniz gerekir. Çikolatanın kurumasını hızlandırmak amacıyla buz torbası da kullanabilirsiniz, buz çikolatayı sertleştirecektir.
    Çikolata kuruduktan sonraki aşama, kumaştaki çikolatayı olabildiğince kazımaktır. Bu aşamada, küt ağızlı bir bıçak ya da spatula kullanabilirsiniz. Giysiye zarar vermeden, hafifçe kazıyın.
    Alternatif olarak, katı çikolata parçacıklarını kazıdıktan sonra, musluktan lekenin tersine su akıtılabilir. Böylece, kalan çikolatanın kumaştan biraz daha çıkması sağlanır.
    Daha sonra, çikolata lekesi olan bölgeye sıvı deterjan dökün. Sıvı deterjan dökülmesini takiben, 10 dakika bekleyin.
    Giysiyi, soğuk suda 15 dakika bekleterek çikolata lekesinin daha da yumuşamasını sağlayın. Her beş dakikada bir çikolata lekesini ovmak da faydalı olabilir.
    Son olarak, giysiyi yıkarken ılık su kullanın ve kurutma makinesi kullanmadan kurumasını sağlayın. Leke çıkmamışsa, kurutucunun ısısı lekeyi daha da sabitleştirecektir.